TOSYÖV, Rusya Federasyonu Türkiye Ticaret Mümessilliğini Ziyaret etti.

TOSYÖV, Rusya Federasyonu Türkiye Ticaret Mümessilliğini Ziyaret etti.

Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler, Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı Başkan Yardımcısı ve TOSYÖV Afyon Destekleme Derneği Başkanı İhsan Beşer, Rusya Federasyonu Türkiye Ticaret Mümessilliği Ekonomi Daire Başkanı Sayın Anton Razlivaev ve Ekonomi Dairesi Başuzmanı Sayın Katerina Dyatlova’yı makamlarında ziyaret etti.
rusya 2
Rusya ve Türkiye Cumhuriyeti arasında yıllardır devam eden yakın ilişkilerden ve ekonomik işbirliklerinin geldiği noktanın öneminden bahsedilerek başlayan görüşme, iki ülke arasındaki ticaret hacminin ne kadar büyük olduğunun vurgulanmasıyla devam etti.
Rusya Federasyonu’nun Türkiye’nin önde gelen ticari ve ekonomik ortaklarından biri olduğunu belirten İhsan Beşer, Türkiye’den gerçekleştirilen ithalatın çok büyük bir yüzdesinin gıda ve tüketim mallarından oluştuğunu açıkladı.
Türk girişimcilerinin Rusya Federasyonu’nda yaptıkları yatırımların hacminin milyar dolarları aştığının altı çizilen toplantıda, Hükümetler arası seviyede Rus-Türk ticaret ve ekonomik işbirliğinin de takip edilmesi gerekliliği önemle vurgulandı. İhsan Beşer, Afyonkarahisar özelinde Türkiye ile Rusya arasındaki yatırımların yüzdesinin büyüklüğünü rakamlarla açıklarken, özellikle Aftonkarahisar’ın kültürel ve ticari zenginliklerinden Rusya’nın tam olarak haberdar olması isteğini dile getirdi.
Ekonomi Daire Başkanı Sayın Anton Razlivaev ve Ekonomi Dairesi Başuzmanı Sayın Katerina Dyatlova, TOSYÖV’ün bu ziyaretinden oldukça memnun olduklarını ve iki ülke arasındaki ticari ortaklıkların artması için ellerinden gelecek tüm yardımları yapacakları sözünü verip, Türkiye Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu arasındaki ekonomik ve politik gelişmelerin son yıllarda üst seviyeye tırmandığını ve bu tırmanışın takipçileri olduklarını vurguladı.
Rusya’nın ihracat yaptığı ilk 5 ülke arasında Türkiye’nin yer aldığı bilgisini veren İhsan Beşer, son yıllarda Türk firmalarının birçok sektörde Rusya’da faaliyet göstermeye başladıklarını ve Türkiye’nin bir ticari ortaklıklar cevheri olduğunu açıklayarak, Rusya Federasyonu Türkiye
Ticaret Mümessilliği Ekonomi Dairesi’nin gerçekleştireceği her türlü faaliyete TOSYÖV olarak sonuna kadar destek olacaklarının altını çizdi.
Toplantının belki de en can alıcı paylaşımı Rusya’nın Türkiye ile olan yeni ekonomik stratejisinin açıklanması oldu. Batılı devletlere getirilen gıda ambargosunun ardından Türkiye’den alınacak gıda ve tarım ürünlerinin artırılmasını görüşmek üzere Ankara’ya gelen Rusya Tarım Ürünleri Denetleme Kurumu yetkililerin “Türkiyeli ihracatçılara yeni pazarların kapısını araladık”  sözünü vurgulayan Sayın Anton Razlivaev, Türkiye’den alınacak gıda ve tarım ürünlerinin miktar ve çeşit bakımından artırılması konusunda Rusya’nın çalışmalarını tamamlamak üzere olduğunu belirtti. Türkiyeli ihracatçılar için Rus pazarına büyük miktarlarda ürün sürmenin önünün tamamen açık olduğunu vurgulayan Sayın Razlivaev, Türkiye ve Rusya üreticilerinin aracısız iletişime geçmeleri için her türlü olanağı sağlayacağı sözünü verdi. Yapılacak ikili ticari anlaşmaların takipçisi olacaklarını da vurgulayan Sayın Başkan, ilk iş planı olarak yaş meyve ve sebze almak isteyen Rus ticaret adamları ve şirketlerini TOSYÖV ile paylaşacağını vurguladı.
Ayrıca İhsan Beşer, 4-5 Aralık 2014 tarihinde Rusya’nın Ulyanovsk kentinde gerçekleştirilecek “RUSYA FEDERASYONUNUN SÜRDÜRÜLEBİLİR GELİŞMEDE ÖNEMLİ BİR AKTÖR OLABİLMESİ İÇİN YABANCI EKONOMİK FAALİYETLERİN TAKİBİ” başlıklı konferansa konuşmacı olarak davet edilmesinden dolayı duyduğu onuru Sayın Anton Razlivaev ve Sayın Katerina Dyatlova ile paylaştı. Bu konferansa katılımıyla destek verecek olan İhsan Beşer, konferans ardından Rusya Federasyonu ile ikili ticari anlaşmalar yapma noktasında Türkiye Cumhuriyeti üreticilerine ciddi verilerle dönebileceğini ve Rusya Federasyonu Türkiye Ticaret Mümessilliği’nden tam destek alabileceğini vurguladı.

İhsan Beşer Afyonkarahisar’lı üreticileri için çok önemli bir gelişme olarak gördüğü bu toplantıyı, “Afyonkarahisar’lı yerel üreticinin dünya devleri arasına girmelerine az kalmıştır” diyerek özetledi.
Toplantı her iki ülke halklarının arasındaki bağların giderek güçlendiği ve bu birlikteliğin geleceğe adım adım giderken büyüyüp çoğalması gerekliliği vurgulanarak son buldu.

Previous TOSYÖV, Malezya Ankara Büyükelçisi Amran Bin Mohamed Zin’i makamında ziyaret etti.
Sonraki XI. KOBİ Zirvesi Videoları