OYAGEM Projesi, Ankara’yı Oyun Sektöründe Bölge Lideri Yapacak.

ANKARA, 110 MİLYAR DOLARLIK OYUN SEKTÖRÜNDEN PAY ALMAK İÇİN HAREKETE GEÇTİ

OYAGEM Projesi, Ankara’yı Oyun Sektöründe Bölge Lideri Yapacak

OYAGEM projesine Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler, Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı (TOSYÖV)’da iştirakçi olarak destek verecek.

Hacettepe Teknokent Genel Müdürü İlyas Yılmazyıldız:

“Ankara Oyun Sektöründe Global Düzeyde Öncü Ve Rekabetçi Olacak” dedi.

 

Ankara, 110 milyar dolarlık küresel oyun sektöründen pay almak için harekete geçti. Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler, Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı  (TOSYÖV)’ün de iştirakçileri arasında yer aldığı “Oyun Animasyon Geliştirme ve Eğitim Merkezi” (OYAGEM) için imzalar atıldı.

24 ayda tamamlanması planlanan OYAGEM, aynı zamanda 100 girişimciye de ev sahipliği yapacak. Hacettepe Teknokent Genel Müdürü İlyas Yılmazyıldız, “OYAGEM ile Ankara’nın, oyun ve animasyon alanında bölgesel, ulusal ve uluslararası alanda öncü ve rekabetçi bir yapı elde etmesini sağlayacağız” dedi.

Hacettepe Teknokent AŞ’nin proje yürütücülüğünü yapacağı OYAGEM’de Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği (TOGED) ve ODTÜ Teknokent Animasyon Teknolojileri ve Oyun Geliştirme Merkezi (ATOM), Hacettepe Üniversitesi, Hacettepe Teknokent Teknoloji Transfer Merkezi (HT-TTM) proje ortağı olarak yer alacak. Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler, Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı (TOSYÖV)  ve Türkiye Bilişim Derneği (TBD) ise projeye iştirakçi olarak destek verecek.

OYAGEM’in kurulması ve Ankara Sayısal Oyun Sektörünün Geliştirilmesi” Projesi, Hacettepe Teknokent’te gerçekleştirilen imza töreni ile başladı. Proje için Hacettepe Teknokent’te 803 metrekarelik bir alan tahsis edilecek. OYAGEM bünyesinde ön kuluçka birimi, kuluçka ve hızlandırıcı birimi, yüksek nitelikli laboratuar, eğitim ve danışmanlık birimi ile test laboratuvarı yer alacak.

Projenin imza töreninde konuşan, dijital oyun sektörünün küresel ekonomideki büyüklüğüne ve potansiyeline vurgu yapan Hacettepe Teknokent Genel Müdürü İlyas Yılmazyıldız, “Ankara’da OYAGEM’i kurmak için ilk adımı attık. Ankara’nın, oyun ve animasyon alanında bölgesel, ulusal ve uluslararası alanda öncü ve rekabetçi bir yapı elde etmesini sağlayacağız” diye konuştu.

 

OYAGEM, OYUN SEKTÖRÜNE İVME KAZANDIRACAK

Oyun sektörünün dünyadaki ekonomik karşılığının 110 milyar dolara ulaştığını ve sektörün her yıl yaklaşık yüzde 15 büyüdüğünü ifade eden İlyas Yılmazyıldız,  şunları söyledi:

“Oyun sektörüne ciddi ivme kazandıracak olan OYAGEM projemiz ile girişimcilerimize danışmanlık, mentörlük ve laboratuar desteği vereceğiz. Ayrıca animasyon ve oyun sektörüne yıllardır hizmet veren ATOM’un altyapısını ve TOGED’in organizasyon yapısını da güçlendireceğiz.  Ortaya çıkacak işbirliği ile birlikte sektörün geliştirilmesine, Ankara’nın, oyun ve animasyon alanında bölgesel, ulusal ve uluslararası alanda öncü ve rekabetçi bir yapı elde etmesini sağlayacağız. Projemiz üniversite sanayi işbirliğini de geliştirecektir. Oyun ve animasyon alanlarında çalışan girişimcilerimizi ve fikri olanları teknokentimize bekliyoruz.”

OYAGEM’İN DİJİTAL OYUN SEKTÖRÜNDE KÜRESEL EKONOMİDEKİ ÖNEMİ

 

TOSYÖV Başkanı Ş. Nezih KULEYİN’de OYAGEM Türkiye’nin dijital sektörünü büyüterek

dünya pazarından daha büyük pay almamızı sağlayacaktır açıklamasında bulundu.

Previous Türkiye, gelecek için potansiyel taşıyan bir cazibe merkezi olacak...
Sonraki Yüksek katma değerli ürünler üretip, bunu dünyaya tanıttığınızda başarı kaçınılmaz oluyor.