Bursa’da “Otomotivde Eşdeğer Parça Semineri”

Bursa’da “Otomotivde Eşdeğer Parça Semineri”

Eşdeğer Parça Sisteminin Türkiye’deki ilk tanıtımı Bursa’da yapıldı. Üreticiler yeni sistem hakkındaki soru ve sorunlarını paylaştı.

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Genel Sekreter Yardımcısı Aykut Kırbaş, KOSGEB tarafından daha önce en fazla 4 belgeye, belge başına 2 bin 500 liraya kadar destek sağlandığını belirterek, “Artık TSE belgelerinde böyle bir sınır yok. Alacağınız her belgenin belgelendirme ücreti KOSGEB tarafından hibe desteği şeklinde tüm kuruluşlarımıza ödenmesi için çalışıyoruz” dedi.
TSE, Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli işletmeler, Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı (TOSYÖV) Bursa Şubesi, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ,  MÜSİAD iş birliğiyle “Otomotivde Eşdeğer Parça Semineri” düzenlendi. Kırbaş, BTSO hizmet binasında gerçekleştirilen seminerin açılışında yaptığı konuşmada, 1 Haziran 2015’te başlayan eş değer parça uygulamasıyla TSE’nin onayladığı ve bundan sonra onaylayacağı muadil ürünlerin orijinal parçalar yerine kullanılmaya başladığını belirtti. Eş değer parça uygulamasına çok önem verdiklerini ve bunun önemli bir faaliyet alanı olduğunu vurgulayan Kırbaş, şunları kaydetti: “Ekim ayında ilk belgelendirmeleri yaptık. Şu an için 3 firmanın toplam 25 tane belgesi verilmiş durumda. Ancak test aşamasında olan ve nihai aşamaya gelen 16 firmamızın toplam 89 belgesi bulunuyor. Diğer 14 firmamızın 84 parçaya ait işlemleri ise müracaat aşamasında. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun  açıkladığı hükümet programında TSE belgelerinin desteklenmesi de yer alıyordu. Daha  önce KOSGEB tarafından en fazla 4 belgeye kadar belge başına 2 bin 500 liraya kadar destek sağlanıyordu. Artık TSE belgelerinde böyle bir sınır yok. Alacağınız her belgenin belgelendirme ücreti KOSGEB tarafından hibe desteği şeklinde tüm kuruluşlarımıza ödenecek. Aynı şekilde yaklaşık yüzde 50’ye varan oranda laboratuvar hizmetleri desteği de KOSGEB tarafından verilmeye devam edilecek.”

2

“Avrupa’nın en iyi otomotiv test merkezini Bursa’ya kuruyoruz”

BTSO Yönetim Kurulu Üyesi İlker Duran da Bursa’nın gelişmiş altyapısı, genç ve kalifiye iş gücü, rekabetçi ve güçlü tedarik zinciriyle Türkiye’nin otomotiv üssü konumunda olduğunu söyledi.
Otomotiv sektöründe, Ar-Ge, tasarım ve teknoloji kapasitesini artırarak Bursa’yı teknoloji merkezine dönüştürmeyi amaçladıklarını ifade eden Duran, “Bu noktada Avrupa’nın en iyi otomotiv test merkezini Bursa’ya kuruyoruz. Yerli otomobilin üretimi konusundaki inancımızı ve kararlılığımızı da tüm Türkiye’ye duyurmuştuk. İnşallah kentin ortak inanç ve kararlılığıyla ilk yerli otomobili Yenişehir’de kurulacak merkezde test etme ayrıcalığına sahip olacağız.” değerlendirmesinde bulundu. Açılış konuşmalarının ardından TSE Belgelendirme Müdürü Sezai Kolat “Eşdeğer Parça Belgelendirme Süreci”, hakkında detaylı bilgilendirme yaparak her türlü sorularınız için Ankara araç Belgelendirme müdürlüğüne başvurulabileceğini belirtti .

TOSYÖV Bursa Otomotiv Grup Başkanı Bayram Ali Özdemir “Dünyada ve Türkiye’de Eşdeğer Parça Sistemi ve Güven Yönetimi”, sunumu ile Türküye’ de tek yetkili belge kuruluşunun TSE olması , İthal edilen yerli eşdeğer belgeli parçalara test  zorunluluğu getirilmesi sadece Sigorta firmalarında değil , bayi satışlarında da son kullanıcıya eşdeğer parça satış ayrıcalığı ile itibar ve güven ayrıcalığının sunulması gerektiği, Eşdeğer parça üreticilerinin dernekleşmesi ile yurtiçi ve yurtdışı ticarette standartlara ulaşım ve gerekliliklerin sağlanmasın da güç birliği oluşturması gerektiğinin altını çizdi. Ayrıca son kullanıcı olan biz araç kullanıcılarının ve tamircilerin de bilgilendirilmesi için kamu bilgilendirmelerinin yapılması gerektiğini , kalitesiz parça kullanımının hayatımız için tehlike oluşturduğunu önemle belirtmiştir.

MÜSİAD Bursa Otomotiv Grup Başkanı Mehmet Demirci de “Eşdeğer Parça Testleri ve Sektöre Etkileri” sunumunda , uygulanması gereken test sistemleri bilgilendirmesi , Türkiye’de yerli test sistemlerinin geliştirilmesinin önemine dikkat çekmiştir.

1

Previous Hatay'da Girişimcilere KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Verildi.
Sonraki Bursa, Kayseri ve Samsun illerinde KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katılan kadın girişimci adaylarına sertifikaları törenle verildi.