TOSYÖV’ün de Desteklediği Herkes için Kütüphane Projesi Belediye Başkanları Toplantısı

 

Herkes için Kütüphane Projesi Belediye Başkanları toplantısı

Herkes için Kütüphane Projesi Belediye Başkanları toplantısı 26 Kasım 2016 günü Ankara’da yapıldı.

Toplantıya, Hacettepe Üniversitesi yetkilileri, Belediye başkanları ve temsilcileri, Proje paydaş kuruluş temsilcileri, Proje ekibi ve basın mensupları katıldı.

Toplantı, Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Özen tarafınca, HİK projesinin önemi ve Hacettepe Üniversitesinin projeye verdiği öneme vurgu yapan açılış konuşmasıyla başladı. Sayın Özen, projenin, bir taraftan kütüphane hizmetlerinde uluslararası standartlara ulaşılmasını ön görürken bir taraftan da farklı ülkelerin, kültürlerin ve yerel kullanıcıların kendileri için anlamlı ve ilgili olan gerçek ihtiyaçlarının karşılanması düşüncesini öne çıkardığını ifade etti. Ardından kürsüye gelen Orçun Madran, “Teknolojinin Bireysel ve Kurumsal yaşamımıza etkileri” konulu sunumunda, bir sonraki basamağa sıçrayabilmek için mutlaka yüksek teknolojiyi kullanabileceğimiz inovatif ürünler ve hizmetler geliştirilmesi gereğine vurgu yaptı. “Yerel Yönetim Reformunun Yeni Yüzü: Yenilikçi Yerel Yönetimler” başlıklı sunumunda Prof. Dr. Uğur Ömürgönülşen görev, yetki ve sınırlarda genişleme ve yönetimde yenilikler, bilgi ve iletişim teknolojilerinin kütüphane altyapısında ve hizmetlerinde daha yoğun bir biçimde kullanılması gerektiği noktalarına dikkat çekti.

 

Öğleden sonraki oturum Prof. Dr. Ahmet Çelik’in Kütüphaneleri yeni teknolojilerin bulunduğu birer üs haline getirilmesinde belediyelerin desteğinin önemini vurgulayan “Yerel Yönetimler ve Kütüphaneler” konulu sunumuyla başladı. Ardından, Prof. Dr. Mehmet Emin Küçük tarafınca yapılan “Herkes için Kütüphane” başlıklı sunumda, Projenin özellikleri, önemi ve elde edilen gelişmeler konusunda bilgiler aktarıldı ve projenin geleceğine ilişkin projeksiyonlar yapıldı. Belediye başkanlarının projeye vereceği kritik destek ile en genel anlamda Türkiye’nin bilgi toplumu olma yolundaki çabalarına ve kalkınma hedeflerine önemli katkı sağlanacağı belirtildi. Toplantı, Prof. Dr. Mehmet Emin Küçük’ün moderatörlüğünü üstendiği Forum ile sona erdi. Forumda, Belediye Başkanları çeşitli tespitlerini paylaşırken, katılımcı ve basının proje bağlamındaki soruları da yanıt buldu.

Previous KOBİ’lere ve Girişimcilere Sağlanan Destekler ve Finans Olanakları” konulu toplantının ikincisi Hatay'da gerçekleştirilecek.
Sonraki TBD 33.Kurultayı/ Bilişim ve Demokrasi Kurultayı