KOSGEB 4. KOBİ ve Girişimcilik Ödülleri Sahiplerini Buldu

KOSGEB 4. KOBİ ve Girişimcilik Ödülleri Sahiplerini Buldu

T.C. Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun katılımları ile Ankara ATO Congresium’da gerçekleştirilen KOSGEB 4. KOBİ ve Girişimcilik Ödül Töreninde  ödüller sahiplerini buldu.

KOSGEB ile geleneksel hale gelen KOBİ ve Girişimcilik Ödülleri’nin 4.süne yine binlerce başvuru yapıldı. Yapılan başvurular arasından 3 aşamalı değerlendirmeler sonucu 9 kategoride toplamda 41 işletme finale kaldı. Finale kalan işletmeler arasından ise her kategorideki birinciliği alan işletmeler ödüle layık görüldü.

Ödül Töreni, T.C. Başbakanı Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Halk Bankası Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu, çok sayıda Milletvekili, Kamu Kurum ve Kuruluş temsilcileri ile çok sayıda davetlinin katılımları ile gerçekleştririldi.

Dokuz kategorinin birincileri, ödüllerini T.C. Başbakanı Ahmet Davutoğlu ile Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ve KOSGEB Başkanı Recep Biçer’in elinden aldılar.

“KOSGEB, girişimcilerin de destekçisi haline geldi”

Ödül Töreninde, KOSGEB Başkanı Recep Biçer; 25 yıldır KOBİ’lerin öncüsü olan KOSGEB’in, bugün girişimcilerin de destekçisi haline geldiğini söyledi.

Bugün 4’üncüsü gerçekleştirilen KOBİ ve Girişimcilik ödüllerinin yeni girişimcilere cesaret verdiğini dile getiren Biçer, söz konusu ödüller için de aday başvurularının her yıl arttığını ifade etti. Biçer, finalistlerin bu yıl 22 ayrı ilden çıktığını belirterek, ödül alacakları tebrik etti.

Bu organizasyonla KOBİ ve Girişimcilerin; Devletin elinin omuzunda olduğunu görerek geleceğe daha umutla bakabildiklerini belirten Başkan Biçer; “Bizler de millete hizmet yolunda çabalarken ülkenin her bir köşesinde bu çabaların karşılığını görmekle gurur duyuyor ve her geçen gün daha fazlası için çalışıyoruz.” dedi.

Törende finalist olarak yer alan 41 girişimciyi ve Türkiye’nin kalkınmasına katkı sağlayan tüm girişimcileri tebrik eden Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ise, Türkiye’nin 2002 yılından bu yana büyük bir başarı hikayesine imza attığını dile getirdi. Işık, bu hikayenin gerçek kahramanlarının KOBİ’ler, esnaf ve girişimciler olduğunu söyledi.

İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Türkiye’de en fazla ihracat yapan 2 bin firmanın toplam ihracattaki payının son dönemde her yıl düzenli olarak yüzde 1 civarında azalırken, ilk binden sonraki şirketlerin payının her yıl yüzde 1 arttığını bildirdi.

 

Öte yandan, Bakanlığın Girişimci Bilgi Sistemi verilerinde de KOBİ’lerin ihracattaki ve gelir artışındaki rolünün net olarak görüldüğüne işaret eden Işık, “Türkiye olarak, önümüzdeki dönemde ekonomik ve sosyal hedeflerimizi gerçekleştirirken, en büyük gücümüz yine KOBİ’lerimiz olacak. İhracatımızı 500 milyar dolar seviyesine, milli gelirimizi 2 trilyon dolara KOBİ’lerimiz taşıyacak” diye konuştu.

 “Girişimci havuzunu büyütmek istiyoruz”

KOBİ’ler ve girişimcilerle ilgili çalışmaları iki ana eksende yürüttüklerini aktaran Işık, öncelikle ülkedeki girişimci havuzunu büyütmek ve daha fazla işletmenin kurulmasını sağlamak istediklerini ifade etti. Işık, diğer yandan ise niceliği artırırken niteliği de geliştirmeyi, yenilikçi ve rekabetçi KOBİ sayısını artırmayı hedeflediklerini söyledi.

KOBİ’lerin bir bütün halinde seviyesini yükseltmenin en önemli öncelikleri olduğunu vurgulayan Işık, “Güçlü KOBİ’ler olmadan güçlü bir ekonomi inşa edemeyiz. Biz de güçlü KOBİ’ler oluşturmaya, KOBİ’lerin gücüne güç katmaya devam ediyoruz” dedi.

“KOSGEB’in, ucuz finansman aracı olarak görülmesini istemiyoruz”

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresinin (KOSGEB) “her başı ağrıyana aspirin uzatan” bir kurum olmasını, ucuz finansman aracı olarak görülmesini istemediklerini dile getiren Işık, “Desteklerimizi, destek miktarlarımızı sürekli artırmaya devam ediyoruz. Bundan sonra da devam edeceğiz. Bütçede bize ayrılan her bir kuruşu dahi işletmelerimize, KOBİ’lerimize, girişimcilerimize aktaracağız ancak bunu yaparken, işletmelerimizin niteliğini yükseltmeye odaklanacağız. Mesela yeni destek programlarını uygulamaya başladığımız 2010 yılından bugüne kadar, KOSGEB desteklerinden faydalanan 11 bin 547 firmanın ölçek büyüttüğünü görüyoruz. Bu firmaların mikro ise küçük ölçekli, küçük ise orta ölçekli, orta ölçekli ise büyük ölçekli işletmeye dönüştüklerini görüyoruz.” dedi.

Son İcra Komitesinde de yeni bir destek programı olan KOBİ Gelişim Destek Programı ile ilgili kararı alındığını söyleyen Bakan Işık, “200 milyon lira bütçeli Türk Büyüme ve İnovasyon onu’nun kurulmasıyla ilgili kararı da aldık. Yeni Girişimci Desteği ve İş Geliştirme Merkezleri (İŞGEM) desteğinin bütçelerinde de iyileştirmeler yaptık.”  dedi

T.C. Başbakanı Ahmet Davutoğlu’da; KOBİ’lere, girişimcilere aktarılan kaynakların ülkeye yatırım, üretim, istihdam, ihracat ve vergi olarak geri döndüğünü söyledi.

Destek miktarlarını, nicelik bazında arttırdıkları gibi 2010 yılında oluşturulan yeni destek modelleriyle nitelik bazında da geliştirdiklerini anımsatan Davutoğlu, Ar-Ge, kümelenme, nitelikli istihdam, borsaya açılma, kurumsallaşma, markalaşma gibi alanlara yönelik özel destek programları oluşturduklarını dile getirdi.

 

Girişimcilik eğitimi alanlara KOSGEB aracılığıyla hibe destekler ve çok uygun şartlarda kredi imkanları sağladıklarına değinen Davutoğlu, bu imkanların her bir girişimci tarafından bilinmesi ve kullanılmasının hayati önem taşıdığını vurguladı.

“Bu desteği herkese ve her iş fikrine veriyoruz”

Davutoğlu, son 4 yıl içinde girişimcilik eğitiminden yararlananların sayısının 380 bine ulaştığına dikkati çekerek, “22 binden fazla kardeşimiz, KOSGEB desteğinden yararlandı ve kendi işini kurdu. KOSGEB hem bir destek kurumu, aynı zamanda bu yolla bir eğitim kurumu haline dönüştü” dedi.

Seçim döneminde özellikle gençlere yönelik vaatler verdiklerini anımsatan Davutoğlu, “Seçim döneminde verdiğimiz sözlerden birisi, kendi işini kuran gençlerimize 50 bin lira hibe, 100 bin lira faizsiz kredi vermekti. Hamdolsun sözümüzü, eylem planı açıklandıktan sonra ilk hafta içinde tuttuk ve uygulamaya başladık. Yeni hükümetin kurulmasından birkaç hafta sonra bütün diğer vaatlerimizle birlikte bu vaatlerimizi de gerçekleştirmiş olduk. Bir iş fikri, projesi olan herkesi, özellikle de gençlerimizi bu destekten yararlanmaya, kendi işlerini kurmaya davet ediyorum. Bu desteği herkese ve her iş fikrine veriyoruz” dedi.

Dünya’daki en önemli meselelerden birinin “genç istihdamı” olduğunun altını çizen Davutoğlu, “Her türlü güvenlik tedbirini alsanız, en güçlü güvenlik ve demokratik alt yapıya sahip olsanız dahi eğer gençleriniz iş sahibi değilse her an sosyal patlama riski söz konusudur. İşte Avrupa’da, ekonomik kriz esnasında sokaklara inen gençleri görünüz. İşte siyasi krizler dolayısıyla sistemin çökmesi nedeniyle bir çok komşu ülkede yaşanan ve gençlerin iş bulamamasından kaynaklanan krizleri görünüz. Ulusal güvenliğimizin ve kalkınmamızın en önemli hedeflerinden biri, her bir gencimizi iş sahibi yapmaktır.” dedi.

Başbakan Davutoğlu, gençlere yönelik projeleri hayata geçirirken hem gençlerin iş sahibi olmasını, ekonomik kalkınmaya katkıda bulunmasını hem de huzurlu ve mutlu bir geleceğe kendilerini hazırlamalarını temin etmeye çalıştıklarını vurguladı.

– Tekno Girişim Sermayesi Desteği

Üniversite mezunu gençlerin teknolojik fikirlerini ürüne dönüştürmeleri için “Tekno Girişim Sermayesi Desteği”ni verdiklerini hatırlatan Davutoğlu, “İnşallah bu destek kapsamında verdiğimiz 100 bin liralık desteği de kısa süre içerisinde 150 bin liraya çıkarıyoruz. Yeter ki gençlerimizin bir hayali, bir rüyası, fikri, projesi olsun, biz onların her zaman yanında olduk, bundan sonra da olacağız” diye konuştu.

“KOBİ Gelişim Destek Programı Başladı”

KOSGEB ile “KOBİ Gelişim Destek Programı”nı da başlattıklarının müjdesini veren Davutoğlu, “Bu program ile ulusal, bölgesel ve sektörel ihtiyaçlara göre, yıl içinde çeşitli çağrılara çıkacağız. KOBİ’lerimize yönetim, üretim, tanıtım, teknoloji, finansman, iş gücü eğitimi gibi konularda destekler sağlayacağız. Bu yeni program ile KOBİ’lerimize 300 bin liraya kadar geri ödemesiz 700 bin liraya kadar da geri ödemeli destekler vereceğiz” ifadesini kullandı.

Başbakan Davutoğlu, KOBİ’leri yerelden ulusala, ulusaldan küresel alana taşımak gerektiğini belirterek, ödül almaya hak kazanan bu yılki finalistlerin yurt dışı gezisiyle ödüllendirileceğini söyledi.

Yurt dışı temaslarının artmasını çok önemsediğini dile getiren Davutoğlu, gençlere, “Türkiye’nin sadece içeride değil, dışarıda da yüzünü ağartacak projelerle sizler destek olacaksınız, öncü olacaksınız. Sermaye, teknoloji, istihdam işbirlikleriyle dünyada bayrağımızı gururla dalgalandırın” çağrısında bulundu.

Davutoğlu, gençlere, girişimcilere gündeme ilişkin örnekler vererek, “Genç kardeşlerimizi ‘direniş’ ya da ‘başkaldırı’ adı altında terör çetelerinin içerisine çekmeye çalışanlar yeterli desteği görmeyince yurt dışında kapı kapı dolaşıp bizi şikayet ediyorlar. Biz yurt dışında bu ülkeyi en iyi şekilde tanıtmaya çaba sarf ederken, KOBİ’lerimiz, iş adamlarımız yurt dışında çok güzel örnekler oluşturmaya çalışırken, kimileri de yurt dışında gidip, Türkiye’nin itibarını yurt dışında düşürmeye, itibarıyla oynamaya çalışıyorlar. Türkiye kiminle kriz yaşıyorsa bakıyorsunuz, onlar orada beliriyorlar” dedi.

Ödül Törenine TOSYÖV Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Sönmez, Başkan yardımcıları Osman Deveci, Ş. Nezih Kuleyin, Yönetim Kurlu Üyesi Yusuf Akça ve Denetim Kurulu Üyesi aynı zamanda KOSGEB Eski Başkanı Hilmi Develi katıldılar.

TOSYÖV Başkanı Yalçın Sönmez T.C. Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız, Ankara Ticaret Borsası Başkanı Faik Yavuz, KOSGEB Başkanı Recep BİÇER, TPE Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, KGF A.Ş. Genel Müdürü İsmet Gergerli, KOBİ A.Ş. Genel Müdürü Süleyman Yılmaz ile ödül töreninde bir araya gelerek KOBİ Zirvesi programı konusunda değerlendirmelerde bulundular.

Konuşmaların ardından ödül almaya hak kazanan 9 kategorinin birincileri, ödüllerini T.C. Başbakanı Ahmet Davutoğlu ile Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ve KOSGEB Başkanı Recep Biçer’in elinden aldı.

Yılın Başarılı KOBİ Büyük Ödülüne Berkosan Yalıtım AŞ

Yılın İnovatif KOBİ Ödülüne Makersan Makine LTD Şti

Yılın İş Birliği Güç Birliği Yapan KOBİ Ödülüne Besa Unlu Mamüller LTD Şti

Yılın İhracatçı KOBİ Ödülüne Tamsan Bağlantı Elemanları AŞ

Yılın Çevre Dostu KOBİ Ödülüne Lucas Elektrik AŞ

Yılın Genç Girişimci Ödülüne Mira Endüstriyel Eğitim LTD Şti

Yılın Kadın Girişimci Ödülüne Dese Gıda Ürünleri AŞ

Yılın Küresel Doğan Girişimci Ödülüne Arar Makina AŞ

Yılın İnovatif Girişimci Ödülüne AKY Teknoloji LTD Şti

ve Jüri Özel Ödülüne Mora Yazılım LTD Şti layık görüldü.

 

Previous TOSYÖV Hatay Destekleme Derneğinin 2015 Yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı gerçekleştirildi.
Sonraki TOSYÖV Yönetim Kurulu, Kayseri Milletvekili, Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Üyesi Sami Dedeoğlu’ nu makamında ziyaret etti.