KOBİ’ler büyürse ülke büyür..

KOBİ’ler büyürse ülke büyür..

Hilmi DEVELİ
hilmideveli@gmail.com

“KOBİ’lere Girişimcilere Sağlanan Destekler ve Finans Olanakları” konulu toplantı, TOSYÖV, KOSGEB, Kredi Garanti Fonu A.Ş. Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası, Tekirdağ Ticaret Borsası işbirliği, DenizBank’ın destekleriyle geçen Perşembe günü gerçekleştirildi.
Toplantıya, açılış konuşmalarından sonra kendi alanlarında uzman konuşmacıların yer aldığı panelin moderatörlüğünü üstlenmek üzere katılmıştım.
Tekirdağ toplantısı sonrası DenizBank KOBİ Bankacılığı ve Kamu Finansmanından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Murat Kulaksız’la KOBİ’leri konuştuk.
Bugüne kadar 23 ilimizde gerçekleştirilen “KOBİ’lere Girişimcilere Sağlanan Destekler ve Finans Olanakları” ana temalı bilgilendirme toplantılarında kendisi ile birlikte olduk.
Konusuna hakimiyetini , zaman zaman bankacılık sektörünü eleştiren iş insanlarını dinleyen ve kendine özgü üslupla verdiği cevaplarla ikna eden kişiliğine birçok kereler tanık oldum.
Kadrosunu da başarıyla yönetiyor ve yönlendiriyor.
Murat bey, Çukurova Üniversitesi’nde lisans eğitimimi tamamladıktan sonra iş yaşamına Toprak Holding’in ithalat departmanında adım atmış.
Bankacılık sektöründeki çalışma yaşamına ise 1998 yılında Toprak Bank’ın Teftiş Kurulunda müfettiş olarak başlamış.
DenizBank’ta 2003 yılı başında Ticari Pazarlama Yetkilisi olarak görev alan Murat bey sonrasında farklı şubelerde Kurumsal Pazarlama Yönetmeni, Ticari Bankacılık Yönetmeni, Şube Müdürü ve DenizBank Avrupa-2 Bölge Müdürü olarak görev yaptıktan sonra Şubat 2016’da atandığı Genel Müdür Yardımcılığı görevini halen sürdürüyor.
Murat bey Bankacılık sektörünün KOBİ’leri iyi tanıyan başarılı yöneticilerinden.
Bu nedenle özellikle KOBİ’lere bakışını ve değerlendirme yapmasını rica ettim. Değerlendirmeleri dikkat çekici:
“KOBİ’ler hem dünya hem Türkiye ekonomisinin can damarı.
Türkiye’deki KOBİ’lerin istihdam içerisindeki payı gelişmiş ülkelerin ortalamasının üzerinde fakat toplam kredilerden aldığı pay daha düşük, yani KOBİ’ler finansmana erişmekte sıkıntı yaşıyor.
Biz bankacılığı sadece mevduat toplayıp kredi veren bir kurum gibi değil, kaynakların adil dağılımını sağlayan bir kamu görevi olarak görüyoruz.
Bunu gerçekleştirmek için de adım adım Türkiye’yi dolaşıp KOBİ’lerimizi bilgilendirmeyi hedefliyoruz.
2016 yılından beri ana sponsoru olduğumuz TOSYÖV KOBİ Destek toplantıları kapsamındaki etkinliklerimizi 2020 yılında da sürdüreceğiz.
KOBİ’ler hem dünya hem Türkiye ekonomisinin can damarı.
Türkiye’deki KOBİ’lerin istihdam içerisindeki payı gelişmiş ülkelerin ortalamasının üzerinde fakat toplam kredilerden aldığı pay daha düşük, yani KOBİ’ler finansmana erişmekte sıkıntı yaşıyor.
Bunun nedeni hem KOBİ’ler hem de KOBİ dışındaki faktörler.
KOBİ’lerimiz de üzerine düşeni yapmalılar.
Biz bu alanda farkındalık yaratabilirsek, belki de KOBİ kredilerinin payı %24’ten, Avrupa ve ABD’de olduğu gibi %30’lara çıkacak.
Bu yüzden TOSYÖV’le birlikte çıktığımız bu yolda tek bir kişide bile farkındalık yaratabilirsek, tek bir kişinin bakış açısını değiştirebilmek bile çok önemli.
Ekonomik olarak zorlayıcı şartlarda bulunduğumuz bu dönemde, orta gelir tuzağından kurtulmak için çok hızlı bir şekilde yüksek teknolojili ve katma değeri yüksek üretime geçmeliyiz.
Bunun yolu da, imalatın, üretimin yarısından fazlasını yapan KOBİ’lerimizden geçiyor.
Bir banka olarak bize düşen de, bu desteği sağlamak.
Bizim en büyük amacımız, ihtiyaçlarınızı daha ortaya çıkmadan öngörüp en hızlı, kolay ve uygun maliyetle çözüm sunan banka olmak.
KOBİ Bankacılığı olarak Nefes, KOSGEB ve KGF destekli kredileri KOBİ’lerimize ulaştırarak finansman desteği sağlıyoruz.
Bahsettiklerimizin yanında, değişen ve dijitalleşen bir dünya var.
Şirketlerin zorlu ortamda rekabete devam edebilmeleri için çözüm dijital dönüşüm ve veriye hakim olmaktan geçiyor.
Bizlerin bir görevi de teknoloji ile KOBİ’lerimiz arasında köprü vazifesini üstlenmektir.
Dijitalleşmeyi ciddiye alıyor ve fırsat olarak görüyoruz.
Özetle biz KOBİ’lerimize sadece kredi ve yatırım desteği sunmak değil, aynı zamanda finansal okuryazarlık becerisi kazandırma gayretindeyiz.
KOBİ’lerimiz değişen ekonomik koşullara adapte olmaya çalışıyor.
Kurumların ve bankaların kendilerine sağladığı avantajlı hizmetleri takip edemeyebiliyorlar.
Bizim amacımız kendilerine ulaşarak, bu hizmetleri anlatmak ve farkındalık kazandırmak.
Genel müdürümüz Hakan Ateş’in önderliğinde KOBİ Bankacılığı olarak, KOBİ’lerimizin daima yanında olacağımızın, bize ihtiyaçları olduğu her noktada gerekli desteği vermekten çekinmeyeceğimizin sözünü veriyoruz.
Bizler, ‘KOBİ’ler büyürse, ülke büyür’ diyoruz..” Murat bey konuşmasını bu sözlerle sonlandırdı.
KOBİleri yakından tanıyan bir banka yöneticisinin değerlendirme ve önerileri özetle bunlardı.

Previous BAŞSAĞLIĞI
Sonraki "TOSYÖV 30 Yaşında" Katkı ve Katılımlarınızdan Dolayı Teşekkür ederiz.