İş insanının doğa aşkı, ticarette çarklar hızlanıyor…

İş insanının doğa aşkı, ticarette çarklar hızlanıyor…

COVİD-19 ile mücadelenin bir gereği olarak 65 yaş üstü kişilere uygulanan kısıtlama kararında sınırlı serbesti tanınması sonrası değerli arkadaşım, Ayakkabı sektörünün duayenlerinden Osman Deveci’nin davetiyle İTO Meclisi’nden kadim dostları plastik sektöründe zirveyi yakalayan iş insanlarımızdan Ali Salargil, Nahit Kemalbay ile sanayici, iş insanı Ali Tacir’in Bayramoğlu’ndaki çiftliğinde bir araya geldik.

Bir yanda yeşile, doğaya ve bol temiz havaya özlemimizi giderirken diğer yandan da pandemi sonrası yenidünya düzenine ekonominin, iş yaşamının bugünü ve geleceğine ilişkin konularda sohbet etme olanağını bulduk.

Davet sahibi Ali Tacir, Ticaret, inşaat, sanayi, finans gibi sektörlerde faaliyet gösteren Tacirler Holding’in bir parçası olan 1991 yılından beri Sermaye Piyasalarındaki en köklü yatırım kuruluşlarından biri olan Tacirler Yatırım’ın yönetim kurulu başkanı.

Ali bey, Plastik-kimyevi maddeler sektörünün en deneyimli isimlerinden.

1961 yılında kurulan Teriş Kimyevi Maddeler Grubu / holdingin temel taşı niteliğindeki en eski kuruluşu.

Fleksible ambalaj üreten Uzel Plastik, polikarbonat ve polipropilen sektörlerinde ürerim yapan Sümer Ambalaj, Gaziantep 3. Organize Sanayii Bölgesi’nde kimyasallar alanında üretimi yapmakta olan TCR Polimer de Tacirler Holding çatısı altındaki şirketlerden.

Ali Bey doğa hayranı, yeşil sevdalısı iş insanlarımızdan.

45 yıl önce her bir ağacı çekirdeğinden kendisinin diktiği, budama ve aşılama işlerini bizzat yaptığı 200’ü aşan meyve ve çeşitli süs ağaçlarından oluşan, domates, biber, patlıcan ve fasulye gibi bahçe tarımının yapıldığı, kümes hayvanlarının, tavus kuşlarının özgürce dolaştığı, koyun ve süt ineklerini barındıran 40 dönüm büyüklüğünde bir çiftlik.

“Buraya yıllardır hiç aksatmadan her cumartesi gelir, ağaçlarımla, çiçeklerimle, canlarımla konuşurum…

Burası benim nefes aldığım, stresten arındığım cennetim” diyor doğa aşığı, yeşil sevdalısı sanayici, iş insanı Ali bey…

Davete katılan konuklar da buraya “ Ali babanın çiftliği “ diyorlar.

Davetlilerden Ali Salargil ‘de plastik sektörüne emek veren sanayicilerimizden .

1972 yılında kurucusu olduğu Elif plastik bugün ambalaj sektöründe,tasarımı, altyapısı, üretimde sahip olduğu ileri teknoloji ve ölçeği ile kendi alanında dünyanın en önde gelen şirketlerinden.

Yönetim kurulu başkanlığını oğlu Hakan Bey yürütüyor.

Konuklardan bir başka isim de yıllardan beri tanıdığım dost canlısı Nahit Kemalbay…

Nahit bey, İstanbul Üniversitesi işletme fakültesi mezunu, plastik sektöründe, sanayicilikte, ticari yaşamda başarıyı yakalamış önemli iş insanlarımızdan.

İş yaşamında, Chemiplastica Özbay Plasik Melamin Sanayi AŞ Yönetim Kurulu Başkanlığı, Altıntel Kimya Ticaret ve Sanayi AŞ ve İnan Led Aydınlatma Sistemleri Sanayi ve Ticaret AŞ Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulunuyor.

İş yaşamının yanı sıra sosyal sorumluluk anlayışıyla birçok organizasyonlarda, sivil toplum kuruluşlarında görev alan bir kişiliği var.

Örneğin, İstanbul Toptancılar Çarşısı Kooperatifi’nin (İSTOÇ) kurucu başkanı ve 26 yıldır başkanlığını da başarıyla sürdüren Nahit bey, buranın çağdaş yönetim anlayışıyla dünya ölçeğinde bir iş ve ticaret merkezi olabilmesi için yönetimdeki arkadaşlarla birlikte geliştirdikleri projeleri başarıyla sürdürme çalışmalarına tanık olanlardanım.

Nahit Kemalbay ayrıca Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV), Plastik Sanayi Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi (PAKOP) Denetim Kurulu Başkanlığı, Plastikçiler Vakfı ve Kars Ardahan Iğdır Kalkınma Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi görevlerinde de yer alıyor.

Nahit beye ekonomi alanında pandemi dönemini ve gelecekle ilişkin değerlendirmesini rica ettim.. Bakın neler söylüyor:

“COVİD-19 tüm dünyayı, insanların sağlığını, ekonomilerini, iş ve sosyal yaşamlarını olumsuz olarak etkiledi.

Pandemi döneminde iş ve sosyal yaşamda önlem bağlamında alınan karantina kısıtlamaları elbette insanlarımızın yaşamını, üretimi ve ticaretimizi etkiledi.

İSTOÇ Ticaret Merkezi, 35 ayrı sektörün zenginliğini, binlerce fikrin tek vücut olmuş inanç ve kararlılığını, daha büyük hedeflerle yarınlara ulaşma azmini yaşatan Türkiye’nin en büyük toptancı merkezidir.

Buradaki ticari yaşam ülkemizin tüm şehirlerinin ticaretinde etkisi domino etkisini hissettirmektedir.

Gerek üretim gerekse satış süreçlerinde getirilen kısıtlamaların, 1 Haziran’da kontrollü sosyal hayat kuralları “Yeni Normalleşme “ kapsamında şehirler arası seyahat serbestisiyle birlikte İSTOÇ’ta ticaret tekrar canlanmaya başladı.

Anadolumuzun birçok şehrinde pandemi sürecinde fuarların iptal edilmesi, stokların sonlanmasıyla birlikte yeni tedarikler için iş insanlarımızın, İSTOÇ’a gelmeleri, merkezimizde olağanüstü ticari hareketliliğin yanı sıra araç trafiğinde bile yoğunluk yaşanmasına neden olmakta.

Pandemi sonrası hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı görüşünde olanlardanım.

Yeni anlayışı benimsemeyen ve uygulamayan iş insanlarımızın sıkıntıya düşecekleri görüşündeyim” diyor Nahit başkan.

İSTOÇ tarafından yapımı gerçekleştirilen otel ve alışveriş merkezi “İSTOÇSARAY”da durum nedir soruma ise başkan Nahit bey, burasını kira karşılığı işletilmesi ya da satışı konusunda görüşmelerimizi sürdürüyoruz.” Cevabını verdi.

Sevgili başkan Nahit Kemalbay’ın verdiği bilgilerin , ekonomimizin , ticaretimizin kısa sürede yeniden canlanacağını bir kez de sahada bulunan bir kişiden duymak çok önemli.

Çiftlikte sohbet etme olanağını bulduğum ülkemizin saygın iş insanlarından, Ali Tacir, Ali Salargil, Osman Deveci ve Nahit Kemalbay pandemi sonrası her şey farklı olacağı görüşünü paylaşıyorlar ve iş dünyasının, sanayicinin katma değerli üretimi arttıracak yeni desteklerin ekonomiyi yönetenlerce ivedilikle karşılanacağı inancı ile gelecekle ilgili olumlu düşüncedeler.

Değerli iş insanlarımızın görüşlerini içtenlikle paylaşıyor, COVİD-19’un etkilerinin insanlarımızın yaşamalarında ve ülkeniz ekonomisinde en az hasarla sonlanmasını diliyorum.

Previous Gaziantep Destekleme Derneği Başkanı, Necati Binici'nin, KOBİ Raporu hakkında ki açıklamaları basında yer almıştır...
Sonraki Mülkiyelilerden COVID-19 sürecinde bilgilendirmeye devam.