AFYONKARAHİSAR’IN KİRAZI İÇİN İMZALAR ATILDI…

AFYONKARAHİSAR’IN KİRAZI İÇİN İMZALAR ATILDI…

ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANI PROF. DR. VEYSEL EROĞLU: “KİRAZ İHRACATIMIZIN YAKLAŞIK YÜZDE 30’UNU KARŞILAYAN AFYONKARAHİSAR’IMIZIN KİRAZI 2016’DA DÜNYANIN İKİNCİ BÜYÜK EKONOMİSİNE GİRİYOR”…

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Türkiye’de ki kiraz ihracatının yaklaşık yüzde 30’unu karşılayan Afyonkarahisar’ın, Dünyanın ikinci büyük ekonomisi olan Çin’e kiraz ihraç etmesi hususunda imzaların atıldığını belirtti.

Antalya’da gerçekleştirilen ve ülkemiz prestiji açısından çok önemli olan G 20 zirvesinde Çin ile 7 anlaşma imzalandığının altını çizen Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping başkanlığında gerçekleştirilen toplantılarda iki ülke arasında imzalanan anlaşmalardan birisi de Afyonkarahisar kirazlarının Çin’e ihraç edilmesine yönelikti. İmzalanan bu anlaşma neticesinde Afyonkarahisar’ımızın kirazı 2016 yılında Çin pazarına girecek” diye konuştu.

Afyonkarahisar Sultandağı kirazını Dünya çapında marka haline getirmek maksadıyla yürütülen “Kiraz Markası İnşa Projesi” çerçevesinde kendisinin de 2012 yılında Ankara’da tanıtım toplantısına katıldığını vurgulayan Prof. Dr. Eroğlu “Tanıtım adına yürüttüğümüz bu projeler şimdi meyvesini vermeye başladı. Türkiye’nin ihraç ettiği her 3 kirazdan birini karşılayan Afyonkarahisar şimdi gıda alanında Dünyanın en büyük pazarı olan Çin’e giriyor” ifadelerini kullandı.

collage (1)

3 Yıldır Bu İmza İçin Uğraşıldı

Tam 3 yıldır bu imza için uğraşıldığını  ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler, Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı (TOSYÖV) bu konuda çok uğraştı. Özellikle bu hususta TOSYÖV Başkan Yardımcısı İhsan Başer’e de teşekkür ediyorum. Ayrıca Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası ile Ticaret Borsası da büyük gayretler içinde oldu. Afyonkarahisar’dan Çin’e kiraz ihracatı için gerek diplomatik gerekse mevzuat düzenlemeleri anlamında ciddi emek harcadılar” dedi.

Çinliler Ağzının Tadını Bulacak

Afyonkarahisar’da özellikle Sultandağı ve Çay kirazlarının uluslararası piyasada zaten kendini ispat ettiğini ifade eden Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Çin’de satılan kiraz ile bizim kirazlarımız arasında büyük fark var. Çin rengi, kokusu ve aroması ile ilk kez Afyonkarahisar kirazıyla tanışacak Çinliler ağzının tadını bulacak ve bir daha bu kirazdan vazgeçemeyecekler” değerlendirmesinde bulundu.

Marka Olmak Önemli

Markalaşma olmadığı için Afyonkarahisarlı üreticilerin yeterince kazanç sağlayamadıklarına dikkati çeken Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Sultandağı ve Çay kirazları bu markalaşmayı yakaladı. Diğer ürünlerde de bu markalaşmayı yakalamak gerekiyor. Marka olan ve olmayan aynı ürün arasında fiyat açısından büyük farklar oluyor” şeklinde konuştu.

“Kiraz Üretici Hemşehrilerimize Her Türlü Desteği Vereceğiz”

İmzalanan anlaşma ile 1,4 milyarlık Çin pazarına giren Afyonkarahisarlı kiraz üreticisi hemşehrilerimize her türlü desteği vereceklerinin altını çizen Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Bugüne kadar bu desteği verdik bundan sonrada özellikle sulama ve pazarlama hususunda bu desteklerimiz sürecek. Afyonkarahisar’ımıza hayırlı olsun” diyerek sözlerini tamamladı.

Previous TOSYÖV, KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri’ne devam ediyor.
Sonraki Türkiye’de “Bilişim Toplumu”nun kalbi Ankara’da attı