Eski Başkanlarımız

 

ICSS_CATALOG_2011.ai

Dr. IŞIN ÇELEBİ (10.05.1989 – 22.01.1998 / 26.06.1999 – 28.04.2002)

1950 Karaman doğumlu, ODTÜ Metalurji Mühendisliği mezunu, İTÜ Metalurji Müh.ve A.Ü.SBF. Ekonomi yüksek lisans eğitimi aldı. Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Ekonomi Doktorasını yaptı. DPT İktisadi Planlama Dairesi Uzmanlığı ve İmalat Sanayi Grup Başkanlığı yaptı. METPAŞ Dış Ticaret Şirketi Genel Müdürlüğü ve METAŞ Genel Müdürlüğü görevlerinde bulundu. 18-19-20-21. Dönemlerde İzmir Milletvekili olarak TBMM’nde bulundu ve birçok komisyonlarda görev aldı. Farklı dönemlerde Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevlerinde bulundu. TOSYÖV’ün kurucularından olan Çelebi’nin iktisadi ve siyasi konularda yayınları bulunmaktadır.


ahmet kurtcebe

AHMET KURTCEBE ALPTEMOÇİN (22.01.1992 – 11.09.1995 /  02.03.1996-06.06.1998)

1940 İstanbul doğumlu, ODTÜ Makine Müh. bölümünde lisans ve yüksek  lisans eğitimi aldı. Yurt içi ve yurt dışında birçok işletmede üst düzey görevlerde bulundu.

1983 yılında politikaya atıldı. ANAP Bursa ili kurucularından olan Alptemoçin aynı yıl Bursa Milletvekili seçildi. 1983-1991 yılları arasında Devlet Bakanlığı, Maliye ve Gümrük Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı görevlerinde bulundu. Birçok uluslararası kuruluşta başkanlık  ve başkan yardımcılığı yaptı.

TOSYÖV’ün kurucularından olup 4 dönem başkanlığını yaptı. Halen TOSYÖV Yönetim kurulu üyeliği yanı sıra uluslararası ilişkilerden sorumlu Başkan Yardımcılığı ve WASME (Dünya KOBİ Birliği) Başkan Yardımcılığı görevlerini yürütmektedir. Şu anda Bursa’da sanayici olarak Erkurt A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanlığını yapmaktadır.


tamermüftüoğlu

Prof.Dr. TAMER MÜFTÜOĞLU (11.09.1995 – 02.03.1996) 

1944 yılında Anamur’da doğdu. Köln Üniversitesi İşletme Bölümünü bitirdi. A.Ü.S.B.F’de Asistanlık, Doktor, Doçent ve Profesör olarak görev yaptı. T.D.Ç.İ. Planlama Uzmanlığı, TESK Danışmanlığı, Başbakanlık KOBİ Danışmanlığı, ATO ve Sümerbank Danışmanlıkları, TES-AR Kuruculuğu ve Yöneticiliği, KOSGEB Başkanlığı, TOSYÖV Yönetim Kurulu Başkanlığı, Vakıfbank KOBİ Danışmanlığı ve Rekabet Kurulu Üyeliği ve İkinci Başkanlığı görevlerinde bulundu. Halen Rekabet Kurumu Başkanlığı görevini yürüten Müftüoğlu yasa gereği diğer tüm görevlerinden istifa etmiştir.


mustafasahin

MUSTAFA ŞAHİN (06.06.1998 – 26.06.1999)

1943 yılında Kayseri’de doğdu. A.Ü. Ziraat Fakültesi ve İktisadi Ticari İlimler Akademisi’nde eğitim gördü. ABD Oregon Corwallis Üniversitesinde bulundu.Meksika Araştırma Enstitüsü’nde araştırmalar yaptı. 7 yıl kamu hizmeti yaptı. 1980 yılında Teknik ve Sanayi Keçeleri Üretimini gerçekleştirdi. Bu kuruluş halen alanında Türkiye’de tek Avrupa’da 7. sırada olup, 1999 yılında Avrupa kalite ödülü almıştır.

1983-1991 yılları arasında ANAP Kayseri Milletvekilliği yapan Şahin, TOSYÖV’ün kuruluş çalışmalarını ve Başkanlığını yaptı.


hilmideveli

HİLMİ DEVELİ (28.04.2002 –  27.05.2010)

 1948   yılında  Polatlı’da  doğdu , İlk ,orta ve lise öğrenimini  İstanbul’da  tamamladı .Yıldız Teknik Üniversitesi’nin  ( İDMMA )  makine  bölümünden  mezun oldu. 1970  yılında Denizcilik Bankası  TAO’da iş yaşamına başladı. 1989 yılına  kadar Kuruluşun çeşitli tersanelerinde ve işletmelerinde  ; üretim mühendisi,üretim-planlama şefi, başmühendis,müdür olarak  çalıştı .

1989  yılında  İDO (İstanbul Deniz  Otobüsleri A Ş ) Genel  Müdürü,  1993 yılına kadar  da   İstanbul Büyükşehir Belediyesi  Kaynak Geliştirme  ve  İştirakler Dairesi Başkanı olarak görev  yaptı.

KOSGEB  başkan  yardımcılığı, ve KOSGEB  başkanlığı yapan Hilmi DEVELİ , 1995 yılında  TBMM  Denizli  Milletvekili  seçildi.

TBMM’de  Sanayi-Teknoloji,ve Plan-Bütçe Komisyonları üyeliklerinde bulundu.

İşletme eğitimi alan ,Yurt içinde  ve yurt dışında ; İşletmelerin yeniden yapılandırılması ,Yönetim-Organizasyon becerileri,İşletmelerde ; maliyet ve iş analizleri, Planlama yöntemleri ve  işletme- pazarlama stratejileri, Satın alma-stok kontrol  sistemleri konularında eğitim programlarına katıldı.

İngilizce bilen,KOBİ lerle  ilgili  çeşitli gazete ve dergilerde  araştırma,ve inceleme yazıları yayımlanan ,Türkiye’nin çeşitli yerlerinde düzenlenen toplantılara katılarak bildiri sunan , Hilmi DEVELİ  Danışmanlık yapmaktadır.

Kobi-Efor  dergisi  yazarlığı ve  genel yayın danışmanlığının  yanı sıra Finansal-Forum Gazetesinde  Kobilere   yönelik  haftalık  yazılar yazmaktadır.

Hilmi DEVELİ  TOSYÖV 2002- 2010 yılları arasında TOSYÖV Başkanlığı yapmıştır.


rahmiaktepe

RAHMİ AKTEPE ( 24.05.2012 – 29.05.2014)

1955  Ankara doğumlu.

1978 yılında Hacettepe Üniversitesi Matematik Bölümünden mezun oldu. Yüksek Lisansını AİTİA’si İşletme Bölümünde tamamladı.

1978 yılında Devlet Demir Yolları Bilgi İşlem Merkezi’nde Programcı olarak işe başladı. Daha sonra Maliye ve Gümrük Bakanlığı’nda Bilgi İşlem Merkez Müdürü, Muharebe ve Elektronik Daire Başkan Yardımcısı, Gümrük Müsteşarlığı’nda Muharebe ve Elektronik Daire Başkanlığının kurulmasını gerçekleştirmiş ve aynı daireye Daire Başkanı olarak atanmıştır. Gümrükler modernizasyon projesinin geliştirmesini başlatmış ve önemli katkılarda bulunmuştur. Gümrük Müsteşarlığı Müsteşarlık Müşavirliğinden 2009 yılında emekli olmuştur.

Türkiye Bilişim Derneği’nin 3 dönem Yönetim Kurulu Başkanı olan Rahmi Aktepe 16 yıl TBD Yönetim Kurulu Üyeliği yapmıştır. TOBB Bilişim Sektör Kurulunun oluşmasını gerçekleştirmiş, aynı sektör kurulunun başkanlığını 8 yıl sürdürmüştür. TBMM Bilgi ve Bilgi Teknolojisi Çalışma Grubunun kurulmasında önemli katkıları olan Aktepe Çalışma Grubunun üyeliğini 5 yıl sürdürmüştür. Türkiye Bilişim Vakfının kurucu üyesi olan Aktepe aynı zamanda Vakfın Yönetim Kurulu Üyesi olarak 10 yıl görev yapmıştır. Aktepe, E-Devlet ve E-Türkiye konusunda TBD başkanı olduğu dönemlerde önemli çalışmalar yapmış ve E-Dönüşüm İcra Kurulu’nda 4 yıl üye olarak bulunmuştur. 2010-2011 Yılları arası TOSYÖV Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Sekreter görevini üstlenmiştir. 2012- 2014 yılları arası TOSYÖV Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmıştır.


yalcin_sonmez2

YALÇIN SÖNMEZ (24.05.2012 – 24.05.2016)

1960 yılında İstanbul’da doğdu.
Marmara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu mezunudur.
Kobi Efor Sanayi ve Ekonomi Dergisi sahibi ve editörüdür. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.

Kocaeli Alikahya OSB’nin Yönetim Kurulu Başkanıdır.
S.S. Küçük ve Ortaboy İşletmeleri Sanayi Toplu İşyeri Yapı
Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanıdır.
Kocaeli Alikahya Organize Sanayi Bölgesi Sanayicileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanıdır. Marmara Grubu Vakfı Mütevelli Heyet Üyesidir. Fenerbahçe Spor Kulübü Kongre Üyesidir .

Gagavuz Yeri Özerk Bölgesi Başkanı Mihail Formuzal tarafından kendisine Gagavuz 20. Yıl Devlet Bağımsızlık Madalyası verilmiştir.

27.05.2010 – 24.05.2012 tarihleri arasında TOSYÖV Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmış; 29.05.2014 – 24.05.2016 tarihlerinde TOSYÖV Yönetim Kurulu başkanlığ yapmıştır.

Evli ve 1 çocuk babasıdır.